לא מספיק להחליף את נתניהו ושותפיו, חייבים להחליף גם את דרכם
האנשים שמחריבים גם בשעה זו את המדינה פועלים מתוך תפיסת עולם סדורה, מסוכנת והרסנית. על מנת לשקם את ישראל ולהזניק אותה קדימה – אנחנו חייבים להציב חזון ברור ואלטרנטיבה אמיתית לדרכם ההרסנית.
עוד יום בצפון הנטוש תחת ממשלת החורבן. אני צועד בין בתי מנרה ההרוסים יחד עם אנשי כוח הכוננות היישובי. אחד הבתים עדיין מעשן מפגיעת טיל חיזבאללה. מאה מתוך 160 בתי הקיבוץ נפגעו עד כה. חלקם הגדול לא ראוי יותר למגורי אדם. הקיבוצניקים מנסים לשמור על הנוי, להשקות, לגזום, אבל תוכניות שיקום אין, מס רכוש אין, ביטחון אין, עתיד אין.
בערב אני פוגש צנחן צעיר שהשתחרר מעט לפני פרוץ המלחמה. בשבעה באוקטובר הוא כבר היה על מדים אחה״צ, ויחידתו הוקפצה לצפון. ארבעה חודשים הוא היה במילואים, קיבל הפוגה ונקרא בצו 8 פעם נוספת.
הוא מתאר לי את מה שקורה אצלו במחלקה: ״בתקופת המילואים הראשונה, היינו כמו אחים – באנו להגן על הבית״, ואז הוא מוסיף ״בתקופה השנייה חשתי את השבר. חלקנו חושבים שאנחנו ״צבא ההגנה״ וחלקנו חושבים שאנחנו ״צבא הנקמה״, בבקשה תציל אותנו״, ומבט עיניו נוגה ודורש תקווה כאחד.
שתי חוויות, שני סיפורים, קרע אחד הולך ומעמיק. מן הצד האחד ממשלה אדישה, אטומה, נקמנית ומנותקת. מן הצד השני אזרחים מסורים, נושאים בעול, מחפשים עתיד שיזכיר להם את העבר הרחוק יותר של מדינה חופשית, שמחה, יזמית ומשגשגת.
אפשר להגן על הצפון, אבל לשם כך נדרשת מנהיגות אמיצה שלא תהסס להוציא את היישובים מטווח האש. אפשר לבנות צבא עם אמיתי, אבל זה דורש הרבה יותר מגיוס חרדים. צבא עם אמיתי דורש הנהגה אחראית ומאחדת ולא שלטון מפקיר ומפלג.
אנחנו בשעה גורלית. לא נציל את עצמנו עם סיסמאות ״ביחד ננצח״ המלוות בתעמולה ארסית כנגד כל מי שאינו בצד הביביסטי-קנאי-משיחי. נציל עצמנו ואת המדינה רק אם נביא לבחירות כמה שיותר מהר, ובמקביל נבנה חלופה אוהבת אדם, אנושית, נחושה לשקם, אמיצה להגן. לא עוד חיקוי חיוור של נתניהו ושות׳, לא עוד מאותו הדבר. לא עוד חנופה לפשיזם. לא עוד הרכנת ראש.
אנו, כולנו, במערכה על נשמתה של ישראל. הימים האלה יקבעו אם נהיה לדיקטטורה קנאית, מושחתת ונכשלת, או שנהיה לדמוקרטיה בטוחה ומשגשגת. בידינו לקבוע את גורלנו. וזה חייב לקרות עכשיו.
יש לנו הזדמנות, אולי חד פעמית, לבנות אלטרנטיבה אמיתית, לא רק לאנשים ההרסניים שידם כעת על ההגה, אלא לדרכם ההרסנית שמובילה את ישראל לאבדון. לא אלטרנטיבה של סיסמאות חלולות אלא אלטרנטיבה של מהות והכרעות.